İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) tarafından yapılan açıklamaya göre barajlarda oluşan su azlığı ve İstanbul genelinde yaşanan kuraklığa önlem olması için çok su kullanımı olan evlere tasarruflu musluk aparatları ücretsiz olarak temin edilecek.

Sayaç bilgilerine göre aylık 30 metreküp su kullanımını aşan abonelerin tespit edildiği ve öncelikli dağıtımın bunlara yapılacağını belirten İski yetkilileri, bedava dağıtılacak su aparatları ile mutfakta kullanılan sudan %40 ila %60 arasında tasarruf oluşmasını bekliyorlar. Bununla birlikte İstanbul halkının yaklaşan kuraklık ve olası muhtemel su sıkıntısı için daha fazla su tasarrufunda bulunmaları konusunda uyaran yetkililer geçen yıl yüzde 35 civarı olan baraj doluluğunun bu sene yüzde 20 lere kadar düştüğünü belirtiyorlar.

Uzmanlara göre bu sene kar ve yağmur yağışlarının gecikmesi ile birlikte ciddi bir su krizi kapıda olabilir. Bu yüzden her zaman olduğundan daha fazla dikkatli olunması gerekiyor, su tazyikini arttırarak az su ile daha çok işinizi gören bu tarz aparatların kullanılması ısrarla öneriliyor.

Konuyla ilgili Ekrem İmamoğlu’nun paylaştığı tweette şu ifadeleri kullandı:

Bu aparatla ciddi bir su tasarrufu sağlayabiliriz.

Bildiğiniz gibi kurak bir mevsim yaşıyoruz, şehrimizin azalan su kaynaklarını çok özenli kullanmak zorundayız. İSKİ evde su tasarrufu sağlanması için ücretsiz musluk aparatı dağıtmaya başlıyor. Lütfen kullanalım, kullandırtalım.

Ücretsiz Su Aparatını Nereden Alabiliriz?

Bu soruya İBB Beyaz masanın verdiği yanıt şu şekilde :

İlgili aparatlarımızın dağıtımı 30 metreküp ve üzeri su tüketimi olan abonelerimizden başlanarak yapılacaktır.

Hassasiyetiniz ve su tasarrufuna gösterdiğiniz özen için 16 milyon İstanbullu adına teşekkür eder, iyi akşamlar dileriz.

 


Gökhan Çınar

Site yöneticisi ve imtiyaz sahibi. 2015 yılında kurduğu Güncel kesintiler internet sitesi ile Türkiye'nin elektrik ve su kesintisi haberlerini yıllardır milyonlarca kişi ile paylaşıyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.