Haberlerde çıkan İstanbul’un 2023 yılında içme suyu kalmadı haberlerine İstanbul Büyükşehir Belediyesinden açıklama geldi. Yapılan açıklamada “Sadece barajlardaki su rezervi üzerinden yapılan açıklamalar, gerçeği tam olarak yansıtmamakta ve İstanbul Halkını endişeye sevk etmektedir.” vurgusu üzerinde durulurken, tek su kaynağının barajlar olmadığı belirtildi.

Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarında “Hiç yağış olmaması durumunda İstanbul’un 3,5 aylık su rezervinin bulunduğu iddialarına” yer verilmiştir.

İstanbul’un su yönetimi, doğadaki su döngüsüne paralel dinamik bir süreçtir. Sadece barajlardaki su rezervi üzerinden yapılan açıklamalar, gerçeği tam olarak yansıtmamakta ve İstanbul Halkını endişeye sevk etmektedir.

İstanbul’un su ihtiyacının %55 ila %70’i direkt olarak akarsulardan, regülatörler vasıtası ile karşılanmaktadır. Regülatörlerden alınan veya alınacak olan sular, doğal olarak baraj doluluk oranlarında yer almamaktadır. Önceki seneler dikkate alındığında; 2020 yılında su ihtiyacının %55’i, 2021 yılında %72’si ve 2022 yılında ise %42’si regülatörlerden temin edilmiştir.

Ayrıca İstanbul’un su kaynakları farklı yağış bölgelerinde yer almakta olup, kesintisiz su temininin sağlanması için gerekli çalışmalar ile ilave yatırımlara aralıksız devam edilmektedir. Ocak ayı içerisinde devreye alınması planlanan Melen 3 Terfi Merkezi ile de İstanbul’a günlük 735 bin metreküp ilave su sağlayabilecek bir sistem çalışmaya başlayacaktır.

Sonuç olarak İstanbul’da kısa dönemde bir su problemi yaşanmayacağının altını bir kez daha çiziyor, başta 16 milyon hemşehrimiz olmak üzere tüm kamuoyunun bilgisine önemle duyuruyoruz!

Kategoriler: İski

Gökhan Çınar

Site yöneticisi ve imtiyaz sahibi. 2015 yılında kurduğu Güncel kesintiler internet sitesi ile Türkiye'nin elektrik ve su kesintisi haberlerini yıllardır milyonlarca kişi ile paylaşıyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir