Su, canlılığımızı devam ettirmek için hayati öneme sahip bir maddedir. Dünyanın dörtte üçü sularla kaplıdır. Fakat bu oranın içinde içilebilen su miktarı oldukça azdır. Bu yüzden günümüzde en büyük problem sağlıklı su kaynaklarının günün birinde bitebilecek olmasıdır.

Dünyada ortaya çıkan hastalıkların neredeyse yarısı sulardan kaynaklıdır. Günümüzde 1,1 milyar civarında insan temiz içme suyundan mahrum olarak hayatlarına devam etmektedir.

Su, canlılar için yaşam kaynağıdır. İnsan vücudunun ortalama olarak %60′ ını oluşturur. Besinlerin sindirimine yardımcı olmak, atık maddelerin atılmasını sağlamak ve vücut sıcaklığını dengede tutmak gibi çok önemli görevleri vardır. Günde 2,5 litre kadar su içilmesi gerekmektedir.

Bu ihtiyacımız karşılamak için marketlerden su satın alırız. Bunlar 1,5 litrelik veya 5 litrelik şişelerde olabileceği gibi damacana su da olabilir. Bir kerede çok su alıp depo etmek mantıklı olabilir ancak bozulmadan tüketilmesi de çok önemlidir.

Damacana Suları Nasıl Muhafaza Edilir?

Satın aldığımız suyun muhafaza edilmesi sağlığımız açısından çok önemlidir. Özellikle damacana sular 19 litre olduğundan hemen tüketilmez. Sağlıklı olarak depo edilmesi için şu hususlara dikkat edilmesi gerekir:

  • Serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır.
  • Direkt güneş ışığından uzak tutulmalıdır.
  • Muhafaza edilen yer kokusuz olmalıdır.
  • Kapağı kapalı tutulmalıdır.
  • Damacana su şişesinin içerisine başka maddeler kesinlikle konulmamalıdır. Sadece su için kullanılmalıdır.
  • Tüp gibi kimyasallardan etkilenmeyecek yerde depo edilmelidir.
  • Kapağı açıldıktan sonra bir hafta içerisinde tüketilmelidir.

Şişe Suları Nasıl Muhafaza Edilir?

Güneş görmeyen, kuru ve serin bir yerde tutulmalıdır.

Temizlik ürünlerinin ve kimyasal maddelerin yakınında tutulmamalıdır.

Kapağı kapalı olarak saklanmalıdır.

Açıldıktan sonra en geç üç gün içerisinde tüketilmelidir.

Su Bozulur mu?

Suyun tadına bakarak bozulup bozulmadığını anlayabiliriz. Bozulan suyun tadı acı ve değişik olacaktır. Ayrıca ağır bir kokusu olur. Bu belirtiler varsa tüketmemek gerekir. Açılan şişenin kapağı tüketildikten sonra sıkıca kapatılmalıdır. Havayla ne kadar az temas ederse ömrü o kadar uzun olur.

Şişelenmiş su arabanın içinde güneş ışığı altında bırakılmamalıdır. Yapılan araştırmalar sonucu güneş ışığı altında uzun süre bekletilmiş olan suyu tüketmenin kansere yol açtığı ortaya çıkmıştır.

Kategoriler: Su

Gökhan Çınar

Site yöneticisi ve imtiyaz sahibi. 2015 yılında kurduğu Güncel kesintiler internet sitesi ile Türkiye'nin elektrik ve su kesintisi haberlerini yıllardır milyonlarca kişi ile paylaşıyor.

1 yorum

Leyla · 2 Ağustos 2022 17:23 tarihinde

güneşe koyunca bişey olur mu?

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir