Zamanımızın vazgeçilmez enerji kaynaklarından bir tanesidir elektrik. Durum böyleyken elektrik abonelikleri de bir hayli fazladır. Ancak bu aboneliklerin yanında bir de elektriğin kaçak kullanılması durumu vardır ki o zaman maliyet biraz daha değişmektedir. Türkiye Cumhuriyeti 80 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın nüfusu kalabalık ülkelerinden biridir. Bu yazımızda kaçak elektrik kullanımı hakkında sizlere birtakım bilgiler sunacağız.

Ülkemizde kaçak elektrik oranına değinecek olursak %14,11 olduğunu göreceğiz. Bu oran AB’de 6,2’dir. Türkiye’de kaçak elektrik kullanımı en fazla olan bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi’dir. Kayıp kaçak oranı en fazla olan bu iller sırasıyla: Mardin, Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır, Batman, Hakkari, Van, Ağrı, Muş, Bitlis’tir.

Kayıp kaçak bedeli 2016 yılında çıkan bir düzenlemeyle faturaya yansıtılmamaktadır. Bunun sebebi vatandaşların itiraz edebilirliğini kırmaktır. Kayıp kaçak bedeli elektriğin sağlanması noktasında her tür kayıp enerjinin bedeli olduğu için vatandaşların tepkisini çeken bir unsurdur. Bir bedel olarak faturalarda gösterilmese de elektrik saatlerinin hepsine yansıtılmaktadır. Yani ticarethane, mesken vs neyiniz varsa hepsinin faturasında adı bulunmasa da kayıp kaçak bedeli faturalandırılır.

Elektrik dağıtım şirketleri farklı yollarla kaçak elektrik kullananları tespit ve de takip edebiliyor. ALO 186 Kaçak Elektrik İhbar Hattı da kaçak elektriğin tespitinde ve takibinde kullanılan başka bir mecradır.

Kaçak Elektrik Kullanım Cezası

Kaçak elektrik kullanan abonelere cezalar, elektriğin kaçak olarak kullanıldığı dönemde uygulanan ulusal elektrik fiyatının 1.5 katı olarak eklenir. Bu cezaların ve aynı zamanda faturaların son ödeme tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir.

Kaçak Elektrik Kullanımı Nasıl Tespit Edilir?

Kaçak elektrik kullanımı tespiti elektrik dağıtım şirketinin personeli tarafından tespit edilebilir. Personel, faturalandırma işlemi sırasında elektrik sayacının normalden daha yavaş döndüğünü gördüğü veya herhangi bir sebepten dönmediği zamanda sayacı inceleyip rapor tutar ve kullanıcıya cezai işlem uygulanır.

Kaçak Elektrik İhbar Edene Bir Ödül Var Mı?

Kaçak elektriği ihbar eden bir vatandaş herhangi bir sebepten ödül alamaz. Ancak EPDK, kaçak elektriği tespit eden elektrik dağıtım şirketine kaçak elektrikten aldıkları bonusu % 20’den % 40’a yükseltti. Sosyal medya platformlarında ise kaçak elektriğin ihbarı sonrasında herhangi bir işlemin ya da cezai işlemin uygulanmadığını belirten vatandaşlar da bir hayli fazla.


Ahmet Çınar

Siteler için kaliteli haber ve bilgi içeriği üretir. Bursa'da yaşıyor, hareketli yaşamayı seviyor. Yazı yazmayı, paylaşmayı seviyor.

2 yorum

özgür · 11 Ekim 2020 00:23 tarihinde

4 tane kaçak elektirik kullanan biliyorum ihbar edene ödül yoksa bırak kaçak kullansınlar..!

    İbrahim · 14 Kasım 2020 14:12 tarihinde

    *** kafali senin benim cebimden cikiyor kul hakki varsayalım ki sana 100 tl geliyorsa 25 tl si kaçak hakkini da veriyon ***

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir