LPG, tüpgaz olarak da bilinen enerji kaynağıdır. Pişirme, ısıtma ve aydınlatmada sıkça kullanılan enerji kaynağı olan LPG kokusuz ve renksiz bir gazdır. Fakat oluşacak bir sızıntının kısa sürede fark edilmesi için rafinerilerde kokulandırılmıştır. Ham petrol rafinelerde arıtılır veya doğal gazdan LPG elde edilir. Sonrasında LPG çelik tüplere doldurulur ve tüketiciye sunulur.

LPG propan ve bütan gazlarının belirli oranda karıştırılması sonucu elde edilmiştir. Ülkemizde ev tüplerinin %70’i bütan, %30’u ise propandan oluşur. LPG tüpün içinde hem gaz hem de sıvı halde bulunmaktadır. LPG’nin araçlarda da kullanılması mümkündür.

Türkçe açılımı de sıvılaştırılmış petrol gazı demektir. LPG ile çalışan araçlarda yakıt tüketimi daha uygun fiyatlıdır. Ayrıca uzun yollar için de en uygun yakıt olarak bilinir. LPGli araçlar daha fazla yükü daha verimli taşır. LPG ile çalışan araçların motor yağı ömrü de daha uzun olur.

Hangi Lpg Markası Daha İyi?

Prins: Günümüzdeki en iyi otogaz dönüşüm sistemlerinden biri prins markası tarafından sunulmaktadır. Düşük maliyet ile yüksek performans sunduğu için tercih edilir. Her araç için kullanılabilen LPG üretmeleri de markanın tercih edilme sebeplerinden biridir. Prins markasının lpgleri uzun ömürlüdür ve bu nedenle araç sahipleri tarafından tercih edilir.

Brc: Dünyadaki en büyük LPG üreticilerinden olan brc markası yüksek performans ve güvenli ürünler sunmaktadır. Volvo, Kia, Honda, Chevrolet ve Ford araçlarda kullanılmaktadır. Ekstra konfor sağlaması ve uzun ömürlü bir kullanımı olması brc markasının tercih edilmesini sağlar. Ayrıca 100.000 km ve 2 yıl garanti de sunan bir markadır.

Atiker: Türkiye’de en çok tercih edilen LPG markalarından biri Atiker olarak bilinir. Tüm araçlara ve araç modellerine uyum sağlaması tercih edilmesini sağlar. Aynı zamanda çok geniş bir bayi ağına da sahiptir. Dövme çelikten yapıldığı için sızıntı ihtimali de yoktur.

Lovato: Her araca uyum sağlayan bir İtalyan markasıdır. Kilometre başına %45 oranında tasarruf sağlamakta ve Toyota, Volkswagen ve Renault markaları ile çalışmaktadır. Avrupa güvenlik standartlarına göre üretim yapmakta ve kullanıcılarına da yüksek kalite ürün imkanı vermektedir.

Kategoriler: Akaryakıt

Merve Çelik

İşletme mezunu. Evli, 2 çocuk annesi. Evinde çocuklarına bakarken Güncel Kesintiler sitesi için haber ve bilgilendirme içerikleri üretiyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir