Her geçen gün taşıtlar için kullanılacak olan yakıtlarda belli başta araştırmalar yapılmaktadır. Özellikle LPG incelendiği takdirde fabrika çıkışlı olabilecek araçlarda kullanıldığı görülmektedir. Son yıllarda benzin fiyatlarının artması ile birlikte yakıt tasarrufundan faydalanmak isteyen kullanıcılar genellikle LPG tarzı araçlara dönüş yapmaktadır. Bu araçlar ile birlikte yakıtlar daha uygun fiyatlara denk gelmektedir.

LPG’yi kullanan kişilerin araçlarında yakıt tasarrufları sağlanıp masraflar minimum düzeyi yenmektedir. Genel anlamda bakıldığı zaman LPG diğer yakıt türlerine göre en uygun seçilebilecek ürün olarak kullanılmaktadır. Bu araçlarda bazı dönemlerde performans düşüklüğü yaşanma olasılığı da azalmaktadır. Dizel araçlarda benzinli araçlara göre daha fazla tercih edilmektedir.

Bunun en baş nedenlerinden biri ise dizel aracın benzinli araca göre daha fazla ekonomik olduğu düşünülmektedir. İki araç arasında kesinlikle bir performans kaybı yaşanmamaktadır. Ancak üçlü bir değerlendirme yapıldığı takdirde dizel araçların bakım maliyetlerinde benzinli ya da LPG’li araçlara göre daha yüksek bir maliyetin göz önünde tutulduğu görülmektedir.

LPG tercih edecek kişilerin son sistem araçları almasında fayda bulunmaktadır. Litre fiyatlandırması göz önünde bulundurulduğu takdirde fiyat anlamında en üstün fiyata benzin sahip olmaktadır.

Benzin, Dizel ve LPG Arasında En Uygun Fiyatlı Hangisidir?

Bu kategorilerde biçilmiş olan ürünlerin en uygunu LPG olarak bilinmektedir. Ancak performans bakımından sıralandığı takdirde benzin hepsinin üstünde yer almaktadır. Maliyet ve aracın iyi bakımı anlamında sıra şekli göz önünde bulundurulursa dizel daha fazla tercih edilir.

Dizel araçlarda sıklıkla bakım yapılması gerekmektedir. Ancak benzin kullanıldığı takdirde herhangi bir donanma ek ücret ödemeden performansa otomatikman yükseldiği görülmektedir. Konfor anlamında ise en çok benzin kullanılmaktadır.

Benzin, Dizel ve LPG Araçlara Neye Göre Uygulanmaktadır?

Motor hacmi küçük olan ağaçların genellikle LPG ya da dizel kullanıldığı bilinmektedir. Bunların motor seviyeleri küçük olduğu için araçlarda herhangi bir sıkıntıya neden olmamaktardır ancak kişi motor hacminin büyük olmasını istediği takdirde benzinli aracı daha fazla tercih etmektedir.

Çünkü benzinli araçlarda yüksek hızlı gitmek ve motorun bir anda hızını arttırması çok kolay süreçlerde ilerlemektedir. Çevre açısından en uygun olanı benzin ve dizel olarak bilinmektedir.

Kategoriler: Akaryakıt

Ahmet Çınar

Siteler için kaliteli haber ve bilgi içeriği üretir. Bursa'da yaşıyor, hareketli yaşamayı seviyor. Yazı yazmayı, paylaşmayı seviyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir