Türkiye’de elektrik enerjisi ile alakalı fiyat belirleme yetkisine sahip olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) yaptığı son toplantıda elektrik üretim maliyetinin arttığını belirledi. Elektrik üretim maliyetinin artmasının elektrik üreticisi şirketlerde karlılık oranını düşürmesi nedeniyle elektrik zammını beklediğini belirten uzmanlar EPDK tarafından yapılan olağan toplantıda yapılan son zammın beklendiğini ancak bu kadar çok olmasını beklemediklerini belirttiler.

%15 oranında zamlanan elektrik fiyatlarının 1 Temmuzdan itibaren geçerli olacağı belirtildi. Yeni tarifeye göre aylık 200 kilovat-saat elektrik harcayan bir ailenin evine artık 183 lira elektrik faturası gelecek.

3 yıl önce kilovatsaati 0,41 lira olan elektrik 0,92 liraya çıkarak %122 zamlanmış oldu. 2018 de 100 lira elektrik faturası ödeyen bir aile aynı elektrik enerjisini harcayarak artık 224 lira ödüyor. Bu artışın üretim faaliyeti içinde olan bütün kalemleri etkileyeceğini belirten uzmanlar, piyasayı parça parça etkileyecek zam dalgasına hazırlıklı olunması gerektiğini belirtiyor.

Kategoriler: Elektrik

Ahmet Çınar

Siteler için kaliteli haber ve bilgi içeriği üretir. Bursa'da yaşıyor, hareketli yaşamayı seviyor. Yazı yazmayı, paylaşmayı seviyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.