İnsan hayatı için su önemli bir dönüm noktası oluşturmaktadır. Su insan hayatı için hemen her alanda kullanılan büyük öneme sahip bir olgudur. Hem kişisel temizlik hem de yaşam alanlarının temizliğinden ticarete kadar birçok noktada su önemli bir maddedir. Su kesintisi yaşandığı zamanlarda hayatımızın birçok noktası durma noktasına gelmektedir.

Su kesintisi yaşandığı zamanlarda ve tekrar su verildiği zamanda dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Özellikle şebeke sistemlerinde meydana gelen arızalardan sonra çeşmelerden akan sulara çok dikkat etmek gerekmektedir. Su kullanımı konusunda tasarruflu olmak ise daha az su tüketilmesinin önemini anlamamıza neden olmaktadır.

Su Kesintisi Öncesinde Alınması Gereken Önlemler

Su hem konut hem de iş yeri gibi alanlarda önemli bir yer edinmektedir. Su kesildiği zaman sıkıntı yaşamamak için öncesinde bazı önlemleri almak oldukça önemli olmaktadır. Su kesildiği zamanlarda sıkıntı yaşamamak için belirli bir süre yetecek kadar su stoğu bulundurmak oldukça önemli olmaktadır. Bu nedenle özellikle kalabalık yaşamların olduğu alanlarda su deposu bulundurmak önemlidir.

Su deposu kullanılan yerlerde özellikle su kesintileri olduğu zaman düzgün bir şekilde kullanabilmek için su depolarının düzenli bakımlarının yapılması gerekmektedir. Su kesintileri ani kalabalıklaşan nüfus yoğunluğu olan yerlerde daha çok olmaktadır. Bu nedenle tesisatların düzenli kontrol edilmesi gerekmektedir.

Su Kesintisi Sırasında Yapılması Gerekenler

Su özellikle basınç konusunda yüksek değerlere ulaşabilen bir maddedir. Özellikle su kesintisi gibi nedenlerle uzun süre su arzı verilmediği zamanlarda suyun tekrardan verilmesi ile birlikte tesisatlar da ani hava basıncı yükselmesi olabilmektedir. Su kesintisi yaşandığı zaman evinizdeki vanalardan iyi kapatılmamış olan olur ise bu basınç ile birlikte zarar görebilmektedir. Bu da ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Su kesintisi yaşandığı zamanlarda planlı olarak yapılan bir kesinti ise kesinti döneminde su deposu gibi kullanmış olduğunuz depolama alanların temizliğini yapabilirsiniz. Özellikle temiz içme suyu kesinti döneminde büyük önem arz etmektedir. Kesinti döneminde tanker veya bidon gibi mahalle aralarında dolaşan kaynaklardan alınan su içme için kullanılmamalıdır.

Su Kesintisi Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Su kesintisi sonrasında su arzının tekrar sağlanması ile birlikte tesisatlar da bir hava basıncı oluşabilmektedir. Ayrıca tesisat içerisinde suyun akmadığı dönemde tortu birikmesi olabilmektedir. Bu nedenle de kesinti sonrasında ilk akan su bulanık bir renkte olmaktadır. Bu durumda bir kaç dakika suyu çeşmeden akıtıp rengi normale döndükten sonra kullanmak gerekmektedir. Bu akıtma sırasında ise suyun boşa gitmemesi için banyo ve tuvalet gibi alanların temizliği için bu su kullanılabilir.

En önemli nokta ise su kesintisi sonrasında tekrar su geldiğinde duş ile banyo almamak olmaktadır. Kesinti sonrasında duş kullanmak yerine dökünme ile banyo yapmak ve mümkünse ilk gelene bulanık suyu kullanmamak oldukça önemlidir. Su kesintisi sonrasında ise kullanmış olduğunuz su stoğunuzu yenilemeniz ileride yaşanacak kesintilere hazırlıklı olmanızı sağlamaktadır.

Kategoriler: Su

Ahmet Çınar

Siteler için kaliteli haber ve bilgi içeriği üretir. Bursa'da yaşıyor, hareketli yaşamayı seviyor. Yazı yazmayı, paylaşmayı seviyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir