Günümüzde zaman zaman su kesintisi yaşanması normal olarak görülmektedir. Bunun yanında su kesintisi olduğu zaman hayatın olumsuz yönde etkilendiği de bilinmektedir. İnsanların merak ettiği bir konu ise su kesintisi sonrası gelen suyun kullanımı ile alakalı olan bilgilerdir.

Su Kesintisi Sonrası Akan Su İçilir mi veya Kullanılır mı?

Su kesintisi yaşadıktan sonra gelen suyu birçok insan kullanma taraftarı değildir. Bundan dolayı kesilen sular geldiğinde hemen kullanılmaz. Çünkü bu suyu içmek veya kullanmak tehlikeli olabilir. Özellikle suyun sarı olması dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Hatta su kesintisi sonrasında suyun çamur gibi olma şansıda vardır. Bunun için insanların bilinçli bir şekilde hareket ederek temkinli olmaları gerekir.

Su kesintisi sonrasında akan suyu içmemek ve kullanmamak gereklidir. Özellikle su akmaya başladıktan sonra 30 dakika beklemek yararlı olacaktır. Tabi suyun tam olarak ne zaman verildiğini bilmeyebilirsiniz. Bunun için suyu açtığınızda geliyorsa eğer o andan itibaren en az 30 dakika bekleyebilirsiniz. Bu süre sonrasında suyu kontrol ederek tüketebilirsiniz. Suyun renginin berrak ve çamursuz olması lazımdır. Aksi bir halde bu suyu tüketmek için acele etmeyin.

Sular Geldikten Sonra Akan Suyun Zararları Nelerdir?

Öncelikle sular geldikten sonra çoğu zaman suyun renginin farklı ve çamurumsu olduğu görülür. Çünkü ilk verilen suda bu durumun görülmesi normal karşılanmaktadır. Zaten bu yüzden sular geldiği gibi kullanmanın sağlıklı olmadığı belirtilmektedir.

Sular geldikten sonra akan suyun zararları şöyledir;

  • Bulaşıcı hastalıklara neden olur.
  • Kusma veya ishal yapabilir.
  • Sudan tat almamayı ve ağızda acımsı bir his yaşanmasına neden olur.
  • Bu suyla diş fırçalayan kişilerin dişlerinde zarar görülmesine yol açar.

​​Sular geldikten sonra akan suyun acil olarak kullanılması gerekiyorsa eğer kaynatılarak kullanılmalıdır. Örneğin yemek yapmak için bu suyu kaynatarak kullanabilirsiniz. Ancak su çamurlu ise kesinlikle kullanmayın ve düzelene kadar bekleyin.

Güvenli Olmayan Suları İçmek veya Kullanmak Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Kesinti sonrası gelen suya ilk başta güvenmemek gerekir. Çünkü bu suyun sağlık açısından zararları olabilir. Özellikle tifo, hepatit E, dizanteri ve leptospiroz başta olmak üzere çeşitli hastalıklar bu yolla bulaşmaktadır. Doğal olarak kesintinin hemen ardından gelen suyu kullanmak sağlıklı değildir.

Su kesintileri sonrası verilen suyun içerisinde zararlı maddeler yer alabilir. Bu su kullanıldığı zaman insanların vücuduna bu zararlı maddeler girmektedir. Doğal olarak bu durumda hastalığa yakalanma şansı olduğu bilinmektedir. Hatta güvenilir olmayan sulardan içerek hastanenin yolunu tutan birçok kişi olduğu da görülmektedir. Bundan dolayı suyun temiz olduğunu görene kadar içmemek ve kullanmamak gerekir.


Merve Çelik

İşletme mezunu. Evli, 2 çocuk annesi. Evinde çocuklarına bakarken Güncel Kesintiler sitesi için haber ve bilgilendirme içerikleri üretiyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir