Günümüzde herkesin elektrik tüketimi çok farklı miktarlarda faturalara yansımaktadır. Bu açıdan baktığımız zaman da her cihaz farklı miktarlarda güç kullanmaktadır. Bu da hangi cihazın ne kadar elektrik yaktığını bilmemiz gerektiğini ortaya çıkaracaktır.

Bu bakımdan ısıtma sistemleri kış aylarında birçok hane için ana maliyettir ve kombi sahipleri de bu konudan çok fazla oranda etkilenmektedir. Buna bağlı olarak da kombi elektrik tüketimi bu faturaları büyük oranda etkilemektedir.

Kombi Elektrik Tüketimi

Genel olarak kombiler ile ilgili olarak çok fazla sorulan soru kombi ne kadar elektrik yakar ya da kombinin elektrik faturasına etkisi nasıldır soruları olmaktadır. Bu açıdan baktığımız zaman kombiler marka ve modellerine göre değişmekteler ve tükettikleri elektrik oranı da 1 saate 100w ve 150w arasında olmaktadır. Bu bakımdan kombilerin elektrik tüketimi günlük çalışma saatlerinden aylık olarak ortaya çıkmaktadır.

Elektrik tedarikçilerinizi değiştiğiniz zaman da elektrik faturanızda, indirimli bir tarifeye geçiş yaptığınız zaman kombi elektrik tüketimi büyük ölçülerde azalacaktır. Elektrikli kombi kullanan aboneler indirimli elektrik tarifelerinden faydalanarak tasarruf sağlamaktadır. Genel olarak baktığımız zaman kombiler ev alanının büyüklüklerine bağlı olarak tüketim gerçekleştirmektedir.

Bu bakımdan elektrik tüketimini etkileyen faktörler arasında kombinin ısıtma alanı derecesi ve alanın kapı ve pencere kalitesi de son derece öneli bir durum olmaktadır. Elektrik tüketimi kış mevsiminde çok büyük oranda olduğu için kombi elektrik tüketiminde tasarruf sağlayabilmek için, mutlaka ev ortamının en uygun hale getirmelisiniz.

Kombi Kaç Watt Elektrik Harcar

En düşük miktarda olan güçlü elektrikli kombiler 6 kw gücünde olmaktadır. Bu bakımdan da 6 kw elektrik harcamaktadır. Bu şekilde bir kombinin aylık tüketim değerlerini hesaplayacak olursak, günde 8 saat çalışırsa 6kw x 8 = 48kw şeklinde günlük elektrik tüketmektedir. Aylık elektrik tüketimi 30x48kw = 1440kw şeklinde olacaktır.

Sabit bir şekilde 40 derece çalışan bir kombi 1 saat içinde 0.42 metreküp, 24 saat içinde de 10 metreküp doğalgaz tüketimi yapmaktadır. Bu da kombinin saatlik tüketimini 80 kuruş yapmakta ve günlük tüketim de yaklaşık olarak 19 lira olmaktadır. Aylık faturaya yansıması da 575 lira gibi bir tutar oluyor.

Elektrikli kombi hesaplaması yapacağımız zaman da 100 metrekarelik bir konutta kullanılan kombi 12 kw’lık elektrik tüketiyor ise kombinin saatlik elektrik tüketimi de 3 kw ise bu durumda kombi günlük olarak 3*24= 72 kwh elektrik tüketimi yapmış olacaktır. Buna aylık olarak baktığımız zaman da 72*30=2160 kwh elektrik tüketimi yapılmış olacaktır.


Ahmet Çınar

Siteler için kaliteli haber ve bilgi içeriği üretir. Bursa'da yaşıyor, hareketli yaşamayı seviyor. Yazı yazmayı, paylaşmayı seviyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir