Susuzluk tehlikesi altında olan İstanbul halkı, son yılların en düşük baraj doluluk oranlarını görmüşken son günlerde etkili olan kar ve yağmurun barajlara etkisini merakla bekliyordu. Sevindirici haber İski’den geldi.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresinin yayınladığı son verilere göre barajlardaki su seviyesi neredeyse 2 katına çıkmış durumda. %19 seviyesini görerek kuraklık rekoru kıran barajların son yağışlarla birlikte %40 seviyesine çıktığı duyruldu.

Her ne kadar barajlardaki seviye artışı sevindirici olsa da uzmanların uyarıları devam ediyor, çünkü geçen senelerin aynı günlerine oranla %40.39 oranı yine düşük bir miktar olarak kayıtlarda gözüküyor.

Grafikden anlaşılacağı üzere Ocak ayı sonu itibariyle son 10 yılın en düşük 2. seviyesinde bulunan baraj doluluğu için su tasarrufunun hayati olduğu belirtiliyor.

Kışın geç başlaması ile birlikte kuraklık ve susuzluk tehlikesi oluşmasından dolayı ev suyunun çoğunun tüketildiği banyo ve tuvaletlerde az su kullanımını sağlayacak yöntemler ile bireysel dikkatin çok önemli olduğunu belirten yetkililer, şehrin kalabalıklaşması ile birlikte su tüketiminin artmasını engellemenin en önemli yolunun tasarruf olduğunu belirtiyorlar…


Gökhan Çınar

Site yöneticisi ve imtiyaz sahibi. 2015 yılında kurduğu Güncel kesintiler internet sitesi ile Türkiye'nin elektrik ve su kesintisi haberlerini yıllardır milyonlarca kişi ile paylaşıyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.