İSKİ su abonelik işlemlerini İSKİ şubeleri üzerinden kolayca yapmak mümkün. Ancak şubeye gitmeden e-devlet üzerinden de abonelik işlemleri ile alakalı süreci başlatmak ve tamamlamak elinizde. İlk su abonelik işlemleri için talep edilen ücret ve evrak bilgileri işyeri ve konutlar için farklı. Konu için iştirak, teminat ve kanal iştirak bedeli altında üç farklı ödemenin yapılması lazım. 2019 itibari ile iştirak, teminat ve kanal iştirak bedelinin toplam miktarı, 500 lira kadar. Ödenmesi talep edilen bu bedelin haricinde beyan edilmesi gereken evraklar var. İskan izni, yapı ruhsatı, tapu ve yetkili kişinin TC kimlik numarası.

İşyeri için ilk abonelik işlemini gerçekleştirecek kişiden talep edilen belgeler arasında vergi levhası, imza sirküleri, yetki belgesi ile TC kimlik numaraları talep edilir. Ayrıca, metrekare için hesaplanan kanal iştirak bedelinin ödenmesi, teminat ve iştirak kaleminden oluşan bedelin tahsili de talep edilenler arasında. Kanal iştirak bedeli, işyeri büyüklüğüne göre değişkenlik göstereceği için kesin bir fiyat vermek mümkün değil. Ancak diğer iki kalem için ödenmesi gereken toplam ücret, 348 lira.

Kiracı için su abonelik işlemi nasıl yapılır?

Bir evi kiralayan kişinin suyu açması için İSKİ abonelik sürecini başlatması gerekir. Bunun için e-devlet üzerinden abonelik işlemlerini yapabilir veya İSKİ şubelerine giderek, abonelik işlemini başlatabilir. Abonelik için kira sözleşmesi, su sayacının seri numarası ve TC kimlik numarası talep edilen belgeler arasında. Bir de, 135 liralık teminat bedelinin ödenmesi lazım. Bu bedel, abonelik iptal edildiğinde dönemin teminat ücreti üzerinden geri ödenir.

İSKİ su abonelik iptali nasıl gerçekleşir?

İSKİ su abonelik iptali İSKİ şubelerinden yapılabilir. Bu işlemi, İSKİ resmi sitesi üzerinden başlatmak da mümkün. Su abonelik iptali için geçmiş ödeme ait bir faturanın ibraz edilmesi ve ilgili sayacın kapatılması için dilekçe verilmesi yeterlidir. İlgili kişiye ait bir borcun olmaması da iptal için oluşması gereken şartlardan biri. Geçmişe dönül fatura borcunun olmaması halinde iptal işlemi gerçekleşir. İptal işleminden sonra güncel fiyat üzerinden önceden yatırılan teminat ücreti iade edilir.


Merve Çelik

İşletme mezunu. Evli, 2 çocuk annesi. Evinde çocuklarına bakarken Güncel Kesintiler sitesi için haber ve bilgilendirme içerikleri üretiyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir