İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “Askıda Fatura” uygulaması duyuruldu. İsimlendirmesinde fırınlardaki askıda ekmek geleneğinden esinlenilen askıda fatura işleminde zor günler geçiren yoksul vatandaşlara yardım köprüsü kurulması amaçlanıyor.

“Aylık faturalarını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahipleriyle, bu ihtiyaçları onlar adına gidermek isteyen hayırsever vatandaşlarımızı bir araya getiriyoruz.” Sözleri ile Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından tanıtılan sitede fatura ödeme işlemlerinde vatandaşların birbirine yardımcı olması amaçlanıyor.

Küresel salgının getirdiği sağlık problemlerinin yanında getirdiği ekonomik sorunları bir nebze olsun rahatlatmak için yapılan bu uygulamada ailelerde dayanışma amaçlanıyor. 2 aydır çalışamayan, faturalarını ödeyemeyen insanlar için güçlü bir destek bekleniyor.

İstanbul belediyesinin kurumlarından olan İski ve İgdaş faturalarının ödenebileceği sistemde, şimdilik sadece su ve doğalgaz askıda faturaları ödenebiliyor.

Askıda Fatura’dan Kimler Yararlanır?
  • İhtiyaç sahibi olduğu kanıtlanmış aileler için düzenlenen bu uygulamada askıda fatura uygulamasından yararlanabilmek için İBB sitesinde “Askıda Fatura Bırak” butonu ile başvuru yapabilirsiniz.
  • Sosyal yardım talebi onaylanmış kişi ile fatura sahibi kişi aynı olmalıdır.
  • İBB’ye daha önce sosyal yardım talebinde bulunmuş ya da bulunacak olan(sosinc.ibb.gov.tr) ve sosyal yardım talebi incelemesi olumlu sonuçlanmış herkes faturasını ekleyebilir. Bu kontrol otomatik olarak Askıya Fatura Bırak! sayfasında askıya fatura bırakma işleminiz esnasında anlık olarak kontrol edilecek ve gerekli yönlendirme yapılacaktır.
  • Daha önce sosyal yardım talebinde bulunmayanlar da ilk defa askıda fatura bırak sayfasından talepte bulunabilir, sistem otomatik yönlendirmelerini yapacaktır.
  • Sosyal yardım talebinde bulunmuş ve onay almış iseniz, askıda fatura bırak uygulaması ile faturanızı ekleyebilirsiniz.
  • Siz sosyal yardım onayı almışsanzı ama fatura sizin üzerinize değilse, eşiniz veya ev sahibiniz üzerine olan faturalar askıda faturaya eklenemiyor. Fatura onay alan kişinin üzerine olmalı.
Askıda Fatura Ödemesi Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahiplerine yardım etmek isteyen bir hayırsever iseniz biraz beklemeniz gerekiyor. İhtiyaç sahipleri onaylandıkça sisteme eklenecek ve onların faturalarını kredi kartınızla ödeyebileceksiniz. Ödeme işlemi sisteme faturalar yüklendikten sonra açılacaktır.

Bütün sorular için ALO 153 aranabilir.

Güncelleme (5 Mayıs 2020) : Paylaşılan yeni haber doğrultusunda 6 Mayıs çarşamba günü hayırseverlerin yardımları alınmaya başlanacak.

Askıda Fatura kampanyamıza 24 saatte ihtiyaç sahibi 8.691 aile başvurdu. 7.392 İSKİ, 1.299’u İGDAŞ faturası olmak üzere toplam tutar 1 milyon 990 bin liradır. Hayırsever vatandaşlarımız yarın (Çarşamba) askıdan fatura alıp, ödeme yapmaya başlayabilirler.


Merve Çelik

İşletme mezunu. Evli, 2 çocuk annesi. Evinde çocuklarına bakarken Güncel Kesintiler sitesi için haber ve bilgilendirme içerikleri üretiyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir