Her canlının bünyesinde su bulunmaktadır. Su; hayat kaynağıdır,yaşamdır. Canlıların vazgeçilmez içeceğidir. Mikropları bünyeden uzak tutan olmazsa olmaz gereksinimizdir. Suyun olmadığı yerde hayat belirtisi yoktur. Salgın hastalıklar suyun olmadığı yerde ortaya çıkar. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütünün(WHO)  raporuna göre dünya üzerinde 780 milyon kişinin temiz ve içilebilir suya erişimi yok. Bu korkunç bir rakam.

Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olmasına rağmen uzmanların belirttiklerine göre öyle su zengini bir ülke değildir. Piyasada birçok içilebilir su dağıtımı yapan firma mevcuttur. Bunun yanında evlerimize su dağıtımı yapan şirketler bizleri rahatlatmaktadır.

Peki bunlar bizde oluyorken her şey iyi ve güzel. Ya bu su kesilseydi ne yapardık? Hepimizin evinde zaman zaman su kesintisi olmuştur. Bunların sebepleri birçoktur. Genel itibariyle bakım ve onarım dönemlerinde kesinti olur ve bazen günlerce olmayabilir. Suyumuz kesilirse ne yapabiliriz biz? Maddeler halinde açıklayalım.

Su kesildiğinde ne yaparız?

Öncelikle sağlığımızı düşüneceğiz ve mahalle aralarından herhangi bir depodan, tankerden içme suyu temin etmeyeceğiz. Millet olarak su konusunda biraz tedbirli davrandığımız doğrudur. Bu sebepten suyu bazı kaplarda muhafaza ederiz. Bu muhafazada suyun ağzını kapalı tutmalı ve güneş görmemesine dikkat etmeliyiz. Eğer böyle yaparsak bu sular tüketilebilir.

Herhangi bir şekilde cam şişe, pet, damacanadaki su kullanılacaksa Sağlık Bakanlığı onaylı olmasına dikkat edilmelidir.

Kesintide şebeke suyu içme amaçlı kullanılacaksa bu su 3-4 dakika kaynatılmalı ve öyle içilmelidir.

Birçok hastalığa sebep olabilen elimizin temizliğine özen göstermeliyiz.

Görülecek ishal vakalarında hastaneye müracaat edilmelidir.

Kesinti sonrası şebekeye su geldiğinde bu su 2-3 dakika akıtılmalı, hemen kullanılmamalıdır.

Kesintinin hangi sebepten olduğunu bilmediğimiz için gerekli birimle irtibata geçip durumu öğrenin.

Her ne sebepten olursa olsun su kesintisi çağımızda yaşayacağımız büyük bir felakettir. Modern insanlar olarak buna alışık değiliz. Su gitse elimiz ayağımız kuruyor. Bu sebepten su depolanabilir ama bu depo güneş görmemelidir, deponun dezenfeksiyonu sağlanmalıdır. Evlerde içme suyu olarak kullanılacak sular, kapalı ve güneş görmeyen kaplarda muhafaza edilmelidir. Şu unutulmamalıdır ki su, birçok canlının yaşam kaynağıdır. Mikroplar suda rahatlıkla üreyebildikleri için özellikle içilebilen sularda dikkatli olmalıyız.


Gökhan Çınar

Site yöneticisi ve imtiyaz sahibi. 2015 yılında kurduğu Güncel kesintiler internet sitesi ile Türkiye'nin elektrik ve su kesintisi haberlerini yıllardır milyonlarca kişi ile paylaşıyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir