Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 30 Eylül 2020 Çarşamba günü toplandı ve önümüzdeki 3 ay için geçerli olacak elektrik fiyatlarını belirledi. Yapılan toplantının sonuçları 1 Ekim 2020 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’de konuyla ilgili metin şu şekilde;

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 30/09/2020 tarihli toplantısında; 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun 17’nci maddesi kapsamında, 1/10/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) tarafından uygulanacak aktif elektrik enerhi toptan satış tarifesi hakkında;
Dağıtım şirketlerine teknik ve teknik olmayan kayıp enerji satışları ile görevli tedarik şirketlerine yapılan satışlarda 15,4894 kr/kWh uygulanmasına, Dağıtım şirketlerine genel aydınlatma kapsamında yapılan satışlarda 29,0000 kr/kWh uygulanmasınakarar verilmiştir.

Açıklanan yeni elektrik fiyatlarıyla birlikte ev, iş yeri ve fabrikalarda kullanılan elektriğe %5,75 oranında zam yapılmış oldu.

EPDK tarafından belirlenen fiyatlar üzerinden dağıtım şirketleri elektrik satışı yapıyor ve zamlar bu fiyatların karşılaştırılması ile oluşuyor. Bloomberg Haberin yaptığı karşılaştırmaya göre son 3 yılda yaşanan elektrik zammı %82’ye ulaşmış durumda, aşağıdaki grafikten inceleme yapılabilir.

Kategoriler: Elektrik

Merve Çelik

İşletme mezunu. Evli, 2 çocuk annesi. Evinde çocuklarına bakarken Güncel Kesintiler sitesi için haber ve bilgilendirme içerikleri üretiyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.