Elektrik dağıtım firmaları elektrik altyapısının sağlıklı çalışması, sürekli erişilebilir olması, sağlam bir altyapıya sahip olması için ellerinden geleni yaparken “elektrik kesintileri neden yaşanıyor” konusunu sizler için inceledik. Zorlu hava koşulları ve ekipman arızası ana sebep olmakla birlikte kesintiye sebep olan birçok etken sayılabilir. Genel kesinti nedenlerini detaylandıralım :

Ekipman Arızası

 • Elektrik sistemi basit bir iletim üzerine değil karmaşık şemalar üzerine yapılandırılmıştır. Bazen bu karmaşıklığı sistemler kaldıramayabiliyor, hem donanımsal hem yazılımsal sorunlar olabiliyor.
 • Her ne kadar sağlam ürünlerden yapılsalar da birçok elektrik iletim ekipmanı on yıllardır kullanılıyor ve bunların ömrü bir yerden sonra doluyor. Ömrü dolmaya başladıkça arızalar artıyor, sırayla değiştiriliyor ama her sokaktaki ekipmanı takip etmek büyük emek istiyor.

Kar yağışı ağaç dallarını kırıyor, onlar da elektrik tellerini kopartıyor

Zorlu Hava Koşulları

 • Rüzgarların sert esmesi ile birlikte yerinde sabit durması gereken her yapı etkileniyor. Sadece kışın olan kar fırtınaları değil, bahar aylarındaki sert rüzgarlarla birlikte elektrik altyapısı etkileniyor. Altyapı sağlam olsa dahi çevresindeki ağaçlar veya sağlam olmayan binalar elektrik tellerine devrilince kesinti kaçınılmaz oluyor.
 • Yağmur yağması ve sel oluşması yer altındaki ekipmanlara zarar verebiliyor.
 • Havaların ısınması ile klima kullanımı, aşırı soğuması ile elektrikli ısıtıcı gibi yüksek enerji çeken cihazların kullanımı artıyor. Bu da belirli şartlara göre yapılmış bir altyapıyı zorluyor.

Kaynak Eksikliği

 • Barajlardan sağlanan elektrik tahmin edilen enerji ihtiyacına göre bölgelere dağıtılıyor, bir bölgede tahminden fazla enerji ihtiyacı oluşursa planlanmayan bu aşırı kullanım bütün hattı etkileyebiliyor.
 • Elektrik dağıtım firmalarının elektrik tedarik ettiği kaynaklarında yaşanan arızalar gelen elektrik enerjisi miktarını azaltabiliyor, kaynaktaki arıza çözülene kadar enerji aktarımı sekteye uğrayabiliyor.

Diğer Kesinti Nedenleri

 • Trafik kazalarından dolayı trafolar veya elektrik direkleri hasar görebiliyor
 • Ağaçlar budanmazsa zamanla yüksek gerilim hatlarının seviyesine ulaşıp tellerle temas kurarak hasar verebiliyor, yangın çıkabiliyor.
 • Kuş veya kedi gibi hayvanlar elektrik tellerine veya trafolara hasar verebiliyor
 • Başka bir inşaat çalışanları kazı yaparken yeraltındaki elektrik hattını dikkate almayarak zarar verebiliyor, kablolar kopabiliyor
 • Tüm bu kesinti nedenlerinin önüne geçmek için ve iyileştirme ihtiyaçları için planlı kesintiler de elektrik kesinti nedenleri arasında önemli bir yer kaplıyor.

Kullanılan resim kaynakları : Dhahi ve LevinZhao Unsplash sitesinden


Ahmet Çınar

Siteler için kaliteli haber ve bilgi içeriği üretir. Bursa'da yaşıyor, hareketli yaşamayı seviyor. Yazı yazmayı, paylaşmayı seviyor.

1 yorum

berat · 24 Kasım 2019 22:58 tarihinde

çok faydalı bir yazı elektrik kesintisi niye olmakta… yaşadığımız bu sıkıntılar ne zaman geçer!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir