Dünyamız var olduğundan bugüne insanlar tarafından sürekli birtakım değişimlere maruz kalmaktadır . İlk Çağlardan günümüze dünya üzerine birçok medeniyet gelmiş bu medeniyetlerin de yetiştirdiği birçok bilim adamı var olmuştur. Bilim adamları da her zaman toplumun bir adım önünde olmuşlardır. Yapmış oldukları buluşlarla insanlığa yön göstermişler ve onların konforunu sağlamışlardır. Özellikle Sanayi İnkılabı’ndan bugüne teknolojik gelişmeler önceki çağlarda hiç olmadığı kadar hızlı gelişmiştir. Akıl almaz bir şekilde meydana gelen bu değişimler, insanları hayran bırakmıştır.

Bulunduğumuz çağda her şeyin başı sağlık ama bir de teknolojik cihazların çalıştırılabilmesi hususu var ki orada da her şeyin başı elektriktir. Peki, her alanda kullanılan ve hayatın vazgeçilmez enerji kaynaklarından biri olan elektrik ilk olarak nasıl bulunmuştur? Elektriğin mucidi kimdir?

Elektrik Nasıl Bulundu?

Yüz yılın en önemli enerji kaynağı olan elektriğin icadı (M.Ö. 640-546) tarihleri arasında yunanlı bilim adamı Thales of Miletus sürtünme kürkü (hayvan derisi), üzerinde meydana gelen statik elektrik ile zıt kutuplu bazı nesnelerin birbirini çektiğini ve ittiğini keşfetti.

Elektriğin mucidi şu kişidir dersek orada diğer bilim adamlarına haksızlık etmiş oluruz. Çünkü burada bir bina misali birçok bilim adamının emeği vardır.  Ancak şöyle ki ön plana çıkmış kişiler olarak Tesla ve Edison’un olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu kişilerin çalışmaları neticesinde elektrik evlerimize girmiştir.

1900. Sırp asıllı mühendis Nikola Tesla, Edison ile birlikte çalıştıkları elektromanyetizma alanında birçok devrimci gelişmeye katkıda bulundu. Tesla geliştirdiği bobin elektrik dağıtım sistemi ile ilgili yaptığı çalışmaları devrim niteliği taşımaktadır. Edison da ampulü icat etmiş ve hayatımızı  konforlu hale getirmiştir.

Elektrik Nasıl Üretilir?

Modern hayatımızda elektrik olmazsa olmaz bir enerji kaynağıdır. Peki bu enerji nasıl üretilmektedir? Cevabını hep birlikte verelim:
Tüm maddeler atomlardan meydana gelmiştir. Atomlarının çekirdeklerinin etrafında bulunan elektronlar kopartılarak iletken üzerinde hareket etmesi sağlanır. İşte bu elektron hareketinin ters yönünde elektrik akımı oluşur. İşte elektriği oluşturmak için tüm yapmamız gereken budur. Şimdi biraz daha açalım bu durumu.


Ahmet Çınar

Siteler için kaliteli haber ve bilgi içeriği üretir. Bursa'da yaşıyor, hareketli yaşamayı seviyor. Yazı yazmayı, paylaşmayı seviyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir