Elektrik; teknolojik ilerlemelerin gün geçtikçe artması ile birlikte insan yaşamının hemen her anını kuşatmış şekildedir. Özellikle günlük yaşamda kullanılan cihazların neredeyse hepsinin elektrikle çalışıyor olması insanların elektrik kesildiğinde ne yapılır sorusunu sormasına neden olmuştur. Siz de yaşamınızın her anında elektrikle çalışan cihazlar kullanan bireyler olarak bu soruyu soruyorsanız yazının devamını okuyarak elektrik kesildiğinde ne yapılır sorusuna cevap bulabilirsiniz.
Elektrik kesintileri bazen planlı bazen de plansız bir şekilde gerçekleştirilir. Planlı olsun ya da olmasın elektrik kesintileri işlerinizin aksamasına veya durmasına neden olur. Böylesi durumlar için alınacak önlemler ise oldukça basittir.

Elektrik Kesintisine Karşı Önlemler

Elektrik kesildiğinde ne yapılır diye soruyorsanız muhtemelen bir alternatif arıyorsunuz demektir. Elektrik kesintilerine karşı alternatif dendiğinde akla ilk olarak jeneratörler gelir. Çeşitli fosil yakıtlarla çalışan jeneratörler elektrik kesildiğinde hiç zarar görmemenizi ve sanki elektrik varmışçasına işinize devam etmenizi sağlar. Ancak maliyetleri açısından jeneratörlere sahip olmak her birey için mümkün olmayabilir.
Elektrik kesintisine karşı alınacak tedbirlerden biri de güneş gibi yenilenebilir kaynaklardan faydalanmak olacaktır. Güneşin günün büyük bir bölümünde bir enerji kaynağı olarak kullanılabiliyor olması hem elektriğe olan bağımlılığınızı azaltır hem de yapacağınız harcamaları minimize eder. Ancak güneş enerjisini kullanmanın maliyeti de bazı durumlarda karşılanamaz. Burada atılacak en doğru adım pille çalışan cihazlar kullanmak veya cihazların varsa bataryalarının sürekli dolu olmasını sağlamak olacaktır. Kesintisiz güç kaynaklarını da unutmayın.

 

Elektrik Kesildiğinde Ne Yapılır Diye Düşünmeyin!

Elektrik kesildiğinde ne yapılır diye düşünmeden önce elektriğin sık sık kesilip gelmesinden dolayı göreceğiniz zararı da hesaba katmanız gerekir. Zira elektrik sık kesilip geldiğinde elektrikle çalışan cihazlar zarar görebilir. Böylesi durumlarda elektrik kesilir kesilmez cihazlarınızı fişten çekmelisiniz. Elektriğin geldiğini kontrol etmenizin başka yöntemleri varsa şalteri de kapatabilirsiniz. Peki, elektrik kesildiğinde cihazı fişten çekmenin faydası nedir?
Elektriğin sık kesilmesi veya aniden yüksek voltajla geri gelmesi cihazınızın hasar görmesine neden olabilir. Cihazı fişten çekerek cihazı korumalı ve elektrik stabil hale geldiğinde cihazınızı fişe takarak kullanmaya devam etmelisiniz. Böylece hem cihazınızı hem de bütçenizi en iyi şekilde korumuş olursunuz.

Kategoriler: Elektrik

Merve Çelik

İşletme mezunu. Evli, 2 çocuk annesi. Evinde çocuklarına bakarken Güncel Kesintiler sitesi için haber ve bilgilendirme içerikleri üretiyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir