Elektrik dağıtım şirketleri, serbestleşme politikası sonucu ortaya çıkmışlardır. Buradaki amaç, müşterilerin fatura yükünün hafifletilmesidir. Özelleşen şirketler farklı birtakım kampanyalarla müşterilerinin karşısına çıkmaktadırlar.

Elektrik Dağıtım Şirketleri Farkı Nedir?

Elektrik dağıtım şirketleri ve satış şirketleri olarak 2’ye ayrılmaktadır. Elektrik dağıtım bölgeleri Türkiye’de 2005 yılında TEDAŞ’ın( Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi) bölünmesiyle günümüzde yirmi bir tanedir ve bulunduğunuz bölgeye farklı elektrik dağıtım şirketi ile elektrik dağıtım hizmeti alırsınız.

EPDK tarafından bölgelere ayrılan yerlerde faaliyetlerini sürdüren tüzel kişiler Elektrik dağıtım firmalarıdır. Bölgelere ayrılan dağıtım şirketleri 2011’den itibaren özelleştirilmeye başlanmıştır. 2013 yılında dağıtım işlemleri haricinde satış etkinliğini ayrı firmalar bünyesinde yürütmeye başlamıştır. Perakende satış için kurulan bu bağımsız şirketler, ekonomi piyasasının serbestleşmesiyle oluşacak rekabet ortamında alternatif indirimli tedarik firmaları ile girişilecek rekabete daha hazır olmayı amaçlamıştır. Birçok açıdan bakıldığında şirketler arasında bariz birtakım farklılıkların olmadığı görülmektedir.


Ahmet Çınar

Siteler için kaliteli haber ve bilgi içeriği üretir. Bursa'da yaşıyor, hareketli yaşamayı seviyor. Yazı yazmayı, paylaşmayı seviyor.

1 yorum

Evde Voltaj Düşüklüğü Nasıl Anlaşılır? Beyaz Eşyaları Bozar mı? | Güncel Kesintiler · 19 Şubat 2020 19:51 tarihinde

[…] sağlayan elektrik şebekeleri (hatları) vardır ve bunların sağlıklı çalışmasından elektrik dağıtım şirketleri sorumludur. Yaşamımızın büyük bölümünde kullandığımız elektrik, bazen elektrik […]

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.