E-Arşiv fatura uygulaması Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hayata geçirilmiş olan, hem kağıt tasarrufu sağlayan hem de dijital arşiv sayesinde eski faturalar üzerinden yıllar geçse de sistematik olarak rahat erişilebilen elektronik faturalardır. Bu sayede faturalar kullanıcılarına anlık olaram mail veya sms yoluyla giderken vergi hesaplanma işi de otomatiğe bağlanarak kurumların vergi hesaplamasında hata yapmasının önüne geçilmiştir.

E-ticaret siteleri ile başlayan elektronik fatura uygulamasına artık elektrik dağıtım firmaları da entegre olmaktadır. Bu bağlamda artık bu şekilde fatura alacağını belirten elektrik abonelerinin posta kutusuna fiziki olarak elektrik faturası bırakılmayacaktır. Elektrik faturam neden gelmedi diye düşünenlerin smslerini veya maillerini kontrol etmeleri ya da abone oldukları dağıtım firmalarının internet sitelerinden sorgulama yapmaları gerekmektedir.

Enerjisa tarafından yürütülen dağıtım işlerini İstanbul, Ankara ve Mersin gibi büyükşehirlerde takip eden alt firmaları(AYEDAŞ, Başkent EDAŞ, Toroslar EDAŞ) müşterilerine aşağıdaki gibi bir metin içeren son bir fiziki fatura gönderdi ve artık elektrik faturalarını posta kutusuna bırakmayacağını duyurdu.

Değerli müşterimiz,

E-arşiv fatura uygulamasını tercih ederk, doğanın korunmasına katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederiz. Bu bildirimin tarafınıza ulaştığı tarihten itibaren adresinize kağıt fatura bırakılmayacak ve faturalarınız e-arşiv faturası şeklinde, yapmış olduğunuz tercihe göre SMS ve/veya E-posta yoluyla ulaştırılacaktır.

Geçmiş dönem faturalarınızı enerjisa.com.tr veya enerjisa mobil üzerinden dilediğiniz zaman görüntüleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için EnerjiSa müşteri hizmetleri : 444 4 372

Elektrik faturaları ile başlayan bu dijitale geçiş sırayla doğalgaz faturaları ve su faturaları için de olacaktır.


Merve Çelik

İşletme mezunu. Evli, 2 çocuk annesi. Evinde çocuklarına bakarken Güncel Kesintiler sitesi için haber ve bilgilendirme içerikleri üretiyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.