Elektrik fiyatlarına gelen ardarda zamlardan dolayı evlerindeki beyaz eşyaların ne kadar elektrik harcadığını merak eden insanların sayısı arttı, bu yazımızda evlerin olmazsa olmaz eşyası buzdolabının bir ayda ne kadar elektrik tükettiği üzerinde duracağız.

Buzdolabı evinizin elektrik giderinin ortalama %30’unu oluşturduğu için aaylık ne kadar harcadığını hesaplamak ve tasarruf etmek için hazırlanmak en mantıklı hareketlerden biri olacaktır.

Buzdolabının elektrik harcamasını belirleyen en önemli faktörlerden biri dolabınızın enerji sınıfıdır. En az yakan olarak bilinen A++ sınıfı buzdolaplarının günlük elektrik tüketimi yaklaşık olarak 0,5Kw civarında bilinmektedir. Eğer buzdolabınız A++ değil de A+ ise elektrik tüketimi iki katını geçerek günlük 1.1kw civarına çıkıyor.

Yukarıdaki hesaplamalarımıza göre, ayı ortalama 30 gün olarak kabul edersek ve fatura okuma dönemleriniz 30 günü geçmiyorsa diyebiliriz ki A++ bir buzdolabının faturanıza aylık yansıması 15kw şeklinde olurken, A+ bir buzdolabının faturadaki payı 33kw civarı olmakta.

Bu yaptığımız hesaplamaların buzdolabınızın çalışma modu ile alakalı olduğu unutulmamalı, ne kadar soğuk tutulmaya çalışırsa o kadar çalışacağı, fırın ve ocak gibi sıcak yayan eşyaların yanında ise soğutmak için daha çok enerji harcayacağı akıldan çıkmamalıdır.

Uzmanların önerilerine göre kışın daha az enerji harcayacak şekilde buzdolabı sıcaklık ayarı biraz arttırılabilir. Dolabınızın boş veya dolu olma oranına göre  takip etmeniz gerekiyor.


Merve Çelik

İşletme mezunu. Evli, 2 çocuk annesi. Evinde çocuklarına bakarken Güncel Kesintiler sitesi için haber ve bilgilendirme içerikleri üretiyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir