”Su hayattır”. Evet bu fikir altında suyun hayat olduğunu ve bunları evlerimize getirenin de bir nevi hayat dağıtan bir yardımsever olduğunu söyleyebilir miyiz? Elbette ki söyleriz. Kurulduğu günden bugüne ülkenin kalbine hayat dağıtan ASKİ’den bahsedeceğiz. Öncelikle kurumun hedefi hayat kaynağı olan suyu korumak ve onu yaşatmaktır. Bütün kurumlarda olduğu gibi ASKİ’de de tabii ki bir görev bilinci vardır. Başkent Ankara’yı ağ gibi ören yapısıyla aynı zamanda takım halinde çalışmayı ve senkronizasyonu başarılı şekilde sağlamayı kendine görev edinmiş bu kurum, insana ve çevreye saygı bilinciyle hareket etmekte bir otokontrol mekanizması ile de kendi kendini denetlemektedir.

Günümüzde suya ulaşmak yaşadığımız coğrafyada kolay olsa da ve bazen bizleri suyu dikkatli kullanmaya sevk etmese de bir geçek var ki o da suyun bizim için vazgeçilmez olduğudur. Bu açıdan düşünecek olursak ASKİ’nin gerekliliğini ve temiz suyu sağlamadaki önemini kavramış oluruz. Son yıllarda küresel ısınmanın getirdiği olumsuz sonuçlar hayli arttı. Buzulların erimesi birçok canlı türünün hayatını tehdit ettiği gibi bizim de hayatımızı tehdit etmektedir. ”Suyu bilinçli kullanıyor muyuz?” sorusunu kendimize hiç soruyor muyuz? Bu noktada bize düşen görev ve sorumluluk o şehrin su idaresi tarafından düzenlenebilir mi? ASKİ bu noktada başkent halkının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak suyu ekonomik ve sağlıklı olarak vatandaşların kullanımına sunuyor. Suyu geri dönüştürerek 18 adet atıksu arıtma tesisi ve 10 adet içme suyu arıtma tesisiyle önemli bir görevi yerine getirmektedir. Su denetiminin farklı aşamalarda devam ettiği kurumda laboratuvarlarda rutin su kontrolleri yapılmakta sonrasında ise ileri düzey analizler merkez laboratuvarlarda gerçekleşmektedir. Bu laboratuvar sonuçları ise şeffaflık prensibiyle hareket edilip TSE, Sağlık Bakanlığı ve WHO(Dünya Sağlık Örgütü) standartlarıyla karşılaştırılıp www.aski.gov.tr adresinden halkın bilgisine sunulmaktadır.

ASKİ ABONE OLACAKLARDAN NE İSTER?

Kuruma abone olma aşamasında 2012 yılından itibaren Zorunlu Deprem Sigortası istenmektedir. Bunun yanında konutun niteliğine göre değişen belge farklılıkları mevcuttur. Bu durumda yapılması gerekenler ASKİ Abonelik İşlemleri’ne göz atmanızdır.

TEKNOLOJİK İMKANLAR NELERDİR?

SCADA kente  su sağlayan dağıtım merkezlerinin, pompaların gözlem altında tutulduğu birimdir ve bu birim 24 saat boyunca hizmet verir.

ANKABİS işleri kolaylaştıran ve işlemlerin tek bir portal üzerinden ilerlemesini sağlayan birimdir. En kısa zamanda arızaya müdahale eden ve sıkıntıyı tespit eden sistemin beynidir.

Boru Test Laboratuvarı, altyapıda kullanılan boruların kalitesini , standartlara uygunluğunu kontrol eden birimdir. Bu birimde boruların kalitesi üst düzeyde tutulmakta olası maddi kayıpların önüne yüksek teknolojiyle geçilmektedir.

Fiziki Kaçak Su Birimi, amacı olası su kaçaklarında hayat kaynağı suyun kaybının minimum seviyede kaybı için arazi ve ofis paralel yürütülen çalışmaların tamamının yürütüldüğü birimdir.

Kategoriler: AskiSu

Ahmet Çınar

Siteler için kaliteli haber ve bilgi içeriği üretir. Bursa'da yaşıyor, hareketli yaşamayı seviyor. Yazı yazmayı, paylaşmayı seviyor.

1 yorum

htcclk · 6 Nisan 2020 00:32 tarihinde

Teşekkürler. Faydalı bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir