Yaşadığımız dönemde her şey ayağımıza gelmektedir. Öyle ki bunun rahatlığını yaşamaktayız. Hiç kimse elini sıcak sudan soğuk suya sokmadan istediği hizmeti ayağına kadar almaktadır. Bundan 50 yıl önce insanların yaşayışı ile şu zamandaki yaşayışımız bir değildir. Çağımız her imkanı ayağımıza getiriyor dedik. Bunlar çok çeşitli olabilir fakat biz bu yazımızda su aboneliğinin iptali konusunda siz okurları aydınlatmaya çalışacağız. Evet her şeyin sonu var. Elbette ki bazı abone olduğumuz unsurları da günü gelecek noktalayacağız. Ankara’da yaşıyor ve su aboneliğimizi bazı sebeplerden sonlandırıyor olsak tabii ki Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresine(ASKİ) başvuracağız.

ASKİ Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Abonelik sonlandırma işlemi birkaç farklı şekilde yapılabilmektedir. ASKİ üyelik iptali işlemleri herhangi bir sebep göstermeksizin her an gerçekleştirilebilmektedir. Ancak ASKİ sözleşme fesih edilmesi için mutlaka belirlenmiş olan şartların sağlanmış olması ve gerekli olan evrakların hazırlanmış olması gerekir. Bu şekilde çok daha kısa zaman dilimleri içerisinde ASKİ’ye başvuruda bulunarak, abonelik sözleşmesinin iptal edilmesi sağlanabilmektedir. ASKİ abonelik sözleşmesinin iptal edilmesi için istenen evraklar ise temel olarak aboneliğin bulunduğu tesisat bilgisinin net olarak belirlenebilmesi ve aynı zamanda da güvenli işlem için başvurunun abonelik sahibi tarafından yapılıp, yapılmadığını gösteren kişisel bilgilerden oluşmaktadır. Aski tarafından belirlenmiş olan başvuru kanallarını kullanarak, kolay bir şekilde abonelik sözleşmesi iptalini gerçekleştirebilme imkanı bulunuyor. Bu kapsamda da ASKİ aboneleri tarafından abonelik işlemlerinin sorunsuz şekilde tamamlanabilmesi için abonelik su sayacı üzerinde yer alan “son endeks” verisinin not edilmesi gerekmektedir. Ayrıca güvence makbuzunun aslı ile kimlik belgelerinin başvuru sırasında bulundurulması gerekiyor. Bu belgeler ile doğrudan ASKİ’ye başvuruda bulunarak, kolay bir şekilde abonelik sözleşmesinin sona erdirilebilmesi mümkün olmaktadır.

Her geçen gün değişen ihtiyaçlar doğrultusunda alınan kurum hizmetlerinde iptal gerekliliği oluşabilmektedir. Bu tip durumlarda hızlı ve kolay şekilde Aski abonelik üyelik iptal etme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. ASKİ  abonelik sözleşmesinin sona erdirilmesi için gerekli olan evrakların hazırlanmasından hemen sonra hemen ASKİ şubeleri, ASKİ müşteri hizmetleri veya e-Devlet ASKİ uygulamaları aracılığı ile sözleşme fesih başvurusu gerçekleştirilebilmektedir. Bu kanallar üzerinden yapılan iptal başvurusu işlemleri, en kısa zaman dilimleri içerisinde sonuçlanarak, belirtilen konut ya da işyerindeki su hizmeti sağlanması sona erdirilmektedir. Sona erdirilen aboneliklerin ardından tüketiciler, farklı bir konut ya da işyerine ilişkin olarak ASKİ abonelik başvurusunda bulunabilme hakkına sahip olabilmektedir.

 

Üyelik İptalinden Sonra Güvence Bedeli Nasıl Alınır?

Günümüzde su aboneliklerinde güvence bedeli altında ödeme abonelik başvuruları sırasında alınmaktadır. Tüketicilerin ilk abonelikleri sırasında vermiş oldukları güvence bedeli ile birlikte güvence bedeli tutarına kadar olan faturalar/borçlar ASKİ’ nin güvencesini oluşturmaktadır. Bunun üzerindeki borç ve fatura tutarlarında ise su hizmeti kesintisi uygulanabilmektedir. Bu sebeple de günümüzde pek çok kullanıcı tarafından ASKİ güvence bedeli tutarı kadar borcun üzerine çıkılmamasına özen gösterilmektedir. ASKİ aboneliğinin iptal edilmesi halinde ise günümüzde ASKİ güvence bedeli iadesi  talebinde bulunulabilmektedir. Bu iade taleplerinde, ASKİ tarafından otomatik şekilde en kısa süre içerisinde güvence bedeli tutarı, tüketiciye ödenmektedir.

ASKİ güvence bedeli iadesi işlemlerinde tüketicinin abonelik iptal başvurusundan önce yapmış olduğu son fatura ödemesi ile abonelik iptali başvurusundaki sayaç son endeks farkı üzerinden aradaki kullanım ücreti belirlenmektedir. Bu belirlen ücret ise güvence bedeli üzerinden düşülmektedir. Böylelikle tüketicilerin ek bir ödeme yapmasına gerek kalmamaktadır. Aradaki tüketimin düşülmesinden sonra kalan ASKİ güvence bedeli ise tüketiciye iade edilmektedir. Bu iade işlemleri ASKİ şubeleri ve PTT şubeleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Aynı zamanda da abonelik sahibinin adına olan bir vadesiz banka hesabı IBAN numarasına da güvence bedeli ödemesinin yapılması sağlanabilmektedir. Bu şekilde tüketicinin ekstra bir başvuru veya sorgulama gerçekleştirmesine gerek olmadan ASKİ tarafından güvence bedeli iadesi verilen banka hesap numarasına tahsilat merkezi aracılığı ile gönderilmektedir.

 

 


Ahmet Çınar

Siteler için kaliteli haber ve bilgi içeriği üretir. Bursa'da yaşıyor, hareketli yaşamayı seviyor. Yazı yazmayı, paylaşmayı seviyor.

1 yorum

Nihal · 8 Temmuz 2020 14:06 tarihinde

Değerli bilgileriniz için teşekkürler. Benim sormak istediğim bir şey var: Sıfır binada yeni ev aldım ve kiracısı olduğum evden çıkacağım, bu durumda aboneliği iptal edip tekrar mı yeni abonelik almam gerekiyor yoksa aboneliğin taşınması gibi bir şey mümkün mü? ve bunun maliyeti sizce ne kadar olur? şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.