Ankara Büyükşehir Belediyesi Altyapı Koordinasyon Merkezi (AYKOME) kararıyla Başkent Ankara’da ENERJİSA tarafından uzun süreli elektrik hattı yenileme çalışmaları yapılacak. Muhtemele elektrik arızalarının önüne geçmek ve elektrik kesintilerini en aza indirmek amacıyla 10 Ağustos 2020 tarihinde başlayacak olan çalışmalar 8 Kasım 2020 tarihine kadar devam edecek. Elektrik hattı yenileme çalışmaları kapsamında başkentin birçok noktasında altyapı ve kazı çalışmaları olacak.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Altyapı Koordinasyon Merkezi (AYKOME) koordinesinde, vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak, kent estetiğine uygun olmayan ve ekonomik ömrünü tamamlamış enerji hatları (havai hatları) yer altına alınacak.

Belediye, vatandaşın güvenliği için çalışmayı yakından takip edecek.

Enerji kalitesini yükselterek gerilim düşümünden kaynaklı arızaların ve kesintilerin önüne geçmek için eski trafolar ile cadde ve sokaklarda tehlike ihtimali bulunan elektrik direklerini kaldırılarak yerine galvaniz direkler konulacak.

AYKOME kararıyla elektrik hattı yenileme çalışmalarına başlayacak olan ENERJİSA bu çalışmalar sürecince fiziki ve teknik koşullara uyulmasından trafik güvenliğine, çıkarılan enkazın uygun döküm alanlarına taşınmasından kazı doldurma işlemine kadar birçok konuda takip edilecek.

Şehir Hastanelerinin bulunduğu bölgelerde yoğun insan sirkülasyonunun yaşanması nedeniyle, vatandaşların hastaneye geliş gidişlerinde daha sağlıklı ve güvenli ulaşım sağlayabilmesi için yenilenen elektrik hattı çalışmalarına hız verilecek.

Bu çalışmalar kapsamında Ankara’nın birçok noktasında dönemsel elektrik kesintileri yaşanacaktır, vatandaşların mağdur olmaması için planlanan elektrik kesintileri sitemizde 1-2 gün öncesinden yayınlanacaktır. Detayları Başkent EDAŞ Ankara Elektrik Kesintisi Sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Uzun süreli altyapı ve kazı çalışmalarından bazıları aşağıdaki listede verilmiştir;

-Bilkent Şehir Hastanesi çevresi ve Bilkent Bulvarı, İhsan Doğramacı Bulvarı, Lodumlu Yolu çevresinde bulunan cadde ve sokaklar: 16 Ağustos-11 Ekim,

-Çankaya Malazgirt Mahallesi, Dikmen Caddesi, Lizbon Caddesi, İlker Caddesi ve civar sokaklar: 10 Ağustos-8 Kasım,

-Keçiören Ayvalı Mahallesi, Ayvalı Caddesi, Süleymaniye Caddesi, Halil Sezai Arkut Caddesi, Mustafa Üstündağ Caddesi, Etlik Caddesi, Gazze Caddesi, Seval Caddesi, Nihan Caddesi ve civar sokaklar: 10 Ağustos-27 Eylül,

-Etlik Şehir Hastanesi, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, Tanzimat Caddesi, Eşref Bitlis Caddesi, İvedik Kavşağı, Beypazarı Caddesi ve 90. Sokak: 10 Ağustos-30 Ağustos

-Yenimahalle Ragıp Tüzün Caddesi ile civarındaki cadde ve sokaklar: 10 Ağustos-13 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Elektrik kesintisi ile birlikte su pomplama merkezleri ve depolarının da etkilenme ihtimali olduğu ve vatandaşların kısa süreli su kesintilerine karşı da hazırlıklı olmaları bekleniyor.

Ankara’nın elektrik dağıtım firması EnerjiSA tarafından yapılacak elektrik hattı yenileme çalışmaları süresince zarar gören asfalt ve kaldırımların bakım ve onarımı daha sonra Büyükşehir Belediyesi Fen işleri Daire Başkanlığı tarafından yapılacak.


Merve Çelik

İşletme mezunu. Evli, 2 çocuk annesi. Evinde çocuklarına bakarken Güncel Kesintiler sitesi için haber ve bilgilendirme içerikleri üretiyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir