2022 Yılının ilk haberlerinden biri doğalgaz’ın %25, elektriğin ise %45 ila %127 arasında zamlanması oldu.
Yeni yılla birlikte doğalgaz faturalarına yansıyacak yüzde yirmi beş zam konut abonelerini ilgilendirirken, elektrik zamları konut ve ticarethaneler için farklılaştı. Ticarethane(bakkal, kasap, market, vs) elektrik faturalarına gelen zam yaklaşık %126 ile 2 katı geçmiş gözüküyor. Konutlar için elektrik zammı da kademeli olarak işlenecek, az elektrik harcayana %45 çok harcayana %127 olarak belirlendi.

Yapılan açıklama şu şekilde:

Dünya spot piyasalarında elektrik üretiminde kullanılan kömür fiyatlarında 5 kat, doğal gaz fiyatlarında ise 10 katlık artışlar olmuştur. Türkiye enerji sektörü de bu süreçte küresel düzeyde ortaya çıkan olağanüstü maliyet artışlarından etkilenmiştir. Ancak kurumlarımız arasındaki iş birliğiyle bu artışlar tüketicilerimize asgari düzeyde yansıtılmıştır. Ayrıca devletimiz vatandaşlarımızı bu artışlardan koruma amacıyla elektrik faturalarında yüzde ellisini, doğal gazda ise yüzde yetmişbeşini karşılayarak 2021’de toplamda 100 milyar liralık bir destekte bulunmuştur. Geldiğimiz noktada ise enerji piyasalarının sürdürülebilirliği, maliyet bazlı fiyatlandırmanın ve öngörülebilirliğin sağlanması için zorunlu hale gelen bir düzenleme yapılmıştır.

 

Bu kapsamda, verimlilik odaklı kademeli tarifeye geçişle 1 Ocak’tan itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat kilovatsaat(kwh) başına 1 lira 37 kuruş, aylık tüketimi 150 kilovatsaat üzeri olan mesken aboneleri için ise kilovatsaat başına 2 lira 6 kuruş uygulanacak.

 

Yapılan hesaplamaya göre, mesken abonelerinde aylık 150 kilovatsaate kadar olan 1. kademedeki tüketim miktarları için nihai fiyatlar yüzde 50 artacak, 150 kilovatsaatin üzerindeki 2. kademe tarifesi de 1. kademeye göre yüzde 50 fazla olacak.

Aylık Kaç Kilovatsaat(KwH) Elektrik Harcadığıma Nereden Bakabilirim?

Evinizdeki aylık elektrik tüketimi faturanızda yer almaktadır. Faturanızda yer alan bilgiye göre elektriğini %45 mi zamlı olacak yoksa %127 mi öğrenebilirsiniz. Dar gelirli aileleri düşünerek yapılan bu tarifenin ne kadar eşitlik getirdiği tartışılıyor. Yeni evlerde oturan yüksek gelirli vatandaşlar merkezi ısıtma ile kombi kullanmadığı için elektrik faturaları da dar gelirlilere göre düşük geliyor, bu nedenle bu zammın kış aylarında dar gelirlilere bir faydası olup olmadığı tartışma konusu oluşturdu.

Elektrik zammı sonrası faturalar nasıl değişecek?

Kullanıcıların yaptığı bazı hesaplamalara göre yeni elektrik faturalarının aşağıdaki şekilde olması tahmin ediliyor.
Hesaplamalar yaklaşık olarak yapılmıştır, hata payı olabilir.

100 TL olan fatura, 152 TL’ye,
150 TL olan fatura, 240 TL’ye,
200 TL olan fatura, 350 TL’ye,
250 TL olan fatura, 465 TL’ye,
300 TL olan fatura, 680 TL’ye çıkacak.

Kategoriler: Haber

Ahmet Çınar

Siteler için kaliteli haber ve bilgi içeriği üretir. Bursa'da yaşıyor, hareketli yaşamayı seviyor. Yazı yazmayı, paylaşmayı seviyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir